V Byškovicích bude další neratovická knižní budka

DSCN7080 (2)

V Neratovicích – Byškovicích připravuje parta nadšenců další dobrovolnickou miniknihovnu, tzv. soví budku. Po slavnostním otevření, které je naplánováno na sobotu 28. května, tak budou v našem městě fungovat již tři knihobudky. První dvě byly uvedeny do provozu na konci loňského roku v Lobkovicích a v Mlékojedech, díky hlavním iniciátorům Michaela Landové a Bohdanu Kasperovi ze sdružení Společně pro Neratovice (SpN).

Systém knižních budek funguje na principu zcela dobrovolného vypůjčování, vracení či darování knih a časopisů. Takto již s velkým úspěchem fungují obdobné miniknihovny v Poděbradech, v Jičíně, ve Frenštátu pod Radhoštěm a ve spoustě dalších měst, či obcí.

budka.indd

Byškovickou soví budku začala připravovat a financovat čtveřice nadšenců: Aleš Kocourek (Kasten), Tomáš Jirsák (Snep), Ivana Budková (Staviva.com) a Ladislav Židoň (Verbum Publishing). Na vzniku nejnovější knižní budky se – formou dotace – také podílelo město Neratovice.

Soví budka v Byškovicích bude vyvedena do blankytně modré barvy, za její grafickou podobou stojí mlékojedský včelař a amaterský výtvarník Jiří Kocourek. Všemi ostatními parametry je byškovická knihobudka podobná svým sestrám, je totiž zhotovená podle dokumentace  lobkovické a mlékojedské budky a také fungovat bude na stejných, nebo velmi podobných principech a pravidlech.

dl_budka_pozvanka.indd Byškovice - umístění knižní budky

Třetí neratovická „knihobudka“ bude pokřtěna a slavnostně odhalena v sobotu 28. května od 15:00. Stát bude na pozemcích společnosti Kasten (viz mapka).

Podle hlavního realizátora byškovické budky, Aleše Kocourka, již lidé nosí knihy a další čtenářský obsah, takže čtiva by bylo víc než dost na několik nových budek :-). Kocourek také připustil, že po určité době počítají s výměnou knih mezi třemi neratovickými sovími budkami, takže se čtenáři ve všech třech městských částech dočkají nových, zajímavých knižních titulů a časopisů.

 

DSCN7071 DSCN7072 DSCN7073 DSCN7074 DSCN7075 DSCN7079  DSCN7083 DSCN7080

 

 

Sdílejte:

Komentáře