Tady je ale B°RDEL!

IMAG2869 (2)

Znáte ty okamžiky, kdy uvnitř vás svádí „vnitřní bitvu“ pokora, úcta a elementární slušnost s obřím vztekem, rozčarováním či zlobou? Zbrklé úvahy a impulzivní jednání neplodí nic dobrého, ale čeho je moc, toho je příliš.

Už dlouho pozoruji v lese u mlékojedského fotbalového hřiště – kde dávno roztál sníh, země stihla vyschnout a zapadat seschlým listím – hromady nepořádku.

IMAG2870

Impulz, který mě motivoval k sepsání tohoto názoru, se odehrál včera, kdy jsem objevil pod autem nastrkané pytlíky od chipsů. Jedná se však jen o malinkatý zlomek lesního bohatství, které nabízí plastové sáčky, lahve od kořalek, PET láhve, plechovky od energetických nápojů a zaschlé kusy čehosi, co se bojím identifikovat. A hlavou mi běží jedna jediná otázka: „Které prase?“

IMAG2872 IMAG2873

Měl jsem podezření, že za převážnou většinu v okolí cesty mohou děti školou povinné, protože se táhnou ze školy s nakoupeným proviantem ze sámošky, a aby nikdo neviděl, že utrácí korunky za laskominy, tu pohodí obal od brambůrek, tu plechovku koly. Občas jsem vídal i celou svačinu zabalenou v igeliťáku. Asi aby maminka nezjistila, že dítko nepapá, ale cpe se nezdravostmi. Teď se však u hřiště kupí i energetické drinky. To asi fotbalisté, kteří po perné noci mají dát gól, potřebují vzpruhu. Potom, v samém závěru sezóny, se cinknou a skleněné flašky pohodí za sebe, podobně jako králové na hradní hostině.

Tak abyste věděli, za jakou dobu se tyto věci rozloží:

Odpadek Přibližná doba rozkladu
ohryzek jablka, hrušky 16 dní
Papír 4 měsíce
šlupka od banánu 5 měsíců
šlupka od pomeranče 1 rok
vlněná ponožka 1,5 roku
krabice od nápoje bez hliníkové fólie (kefíry, čerstvá mléka) 7 let
nedopalek cigarety s filtrem 15 let
plechovka 15 let
igelitový sáček či taška 25 let (nové ekologické tašky se samorozkládacím degradabilním plastem 1 rok)
Žvýkačka 50 let
plastový kelímek 70 let
PET láhev, plastová láhev 100 let
alobal nebo tetra-pak s hliníkovou fólií 100 let
jednorázové pleny 250 let
Sklo tisíce let (ale možná nikdy)
polystyren desetitisíce let (ale možná nikdy)
struny do sekačky pravděpodobně nikdy (nové bio struny do 10 let)

Logicky z toho plyne, že to někdo po vás bude muset uklidit!

IMAG2879 IMAG2881 IMAG2878

Ptali jste se někdy na důvod, proč to lidé od útlého věku dělají?

Nemyslíte, že to, co vidíme všude kolem, přijmeme za samozřejmé?

Pak jsou tu další otázky:

Zajímalo by mě, kdo zaváží křoví u zahrádkářské kolonie směrem od hřiště k Labi skládkou? Přitom panují názory, že právě tento tak zvaný úklid brání řádnému odtoku vody z melioračních struh, a následně k možnému zaplavení zahrádek. Nevím tedy, zda-li jsou lidé, jež si pronajímají tyto pozemky tak hloupí, nebo za to může někdo absolutně cizí. Nicméně považte…, že by zrovna sem vozili přespolní bordel, když je dnes skládka na každém rohu? Proč by si tak zajížděli? Tak co, zahrádkáři? Ohradíte se nebo vám stačí krásně vyklizené chatičky a jste obecně lhostejní?

IMAG2871 (2)

Neúcta k těmto naprosto základním hodnotám pak vede k dalším prohřeškům, jejichž výsledkem jsou ještě větší veřejné skládky, zničené cedule státní správy nebo trapné poškození výzdob vánočního stromku a obsahu miniknihovny v Mlékojedech. Domnělý uličník přitom přehazuje vinu z jednoho kamaráda na druhého. Nikdy se nedozvíme, jak to bylo, ačkoliv by tento neznámý výtečník mohl aspirovat na anticenu vsi Mlékojedy, udílenou za obzvlášť velkou stupiditu. Nezavedeme ji?

12696432_2195648367242548_1632173538_o

Rád bych apeloval na rodiče, aby domluvili svým dětem, ale je jasné, že v tomto ohledu jsem dost mimo. Děti jsou jen zrcadlem naší společnosti, a když všude kolem vidí všechny ty drobné delikty, pravděpodobně i z nich vyrostou lhostejní idioti, hrabiví a sobečtí, bránící jen území od plotu k plotu.

Začněme tedy u sebe, zameťme před svým prahem, abychom mohli žít v čistším světě.

Přirovnání, že se chováme jako v jeskyni, je bohužel liché, protože pralidé měli alespoň základní slušnost a úctu k přírodě, byla totiž jejich zdrojem obživy. My si myslíme, že nám všechno nadělí Lidl nebo Kaufland, ale tato krátkozrakost je jen ukázkou obecné dekadence.

A teď se k tomu vyjádřete!

 

Aleš Dvořák

Sdílejte:

Komentáře