Spolana hoří? Ne, jen hasiči trénují. Bez upozornění od chemičky i radnice

Spolana-cvičení-Jiří-Bartoš

“Peklo u Spolany. Hasiči při cvičení zkoušeli, jaký žár vydrží (MF Dnes 11. 3. 2015).“

„Chlapi, nejde o život, když už to nebudete moci vydržet, tak si couvněte,“ dává bojovníkům s ohněm poslední instrukce šéf libereckých hasičů Roman Hlinovský. Krátce potom jednotka hasičů vyráží vstříc několikametrovým plamenům šlehajícím z nádrže plné vody, oleje a benzínu.“ (MF Dnes 11. 3. 2015).

Spolana-cvičení-hasičů

Věřím že se při cvičení hasiči bavili a stejně tak doufám, že toto jejich cvičení bylo přínosné i pro jejich mnohdy nezáviděníhodnou a těžkou práci. Problémem je, že do vydání deníku MF Dnes, z kterého cituje, nebylo občanům města Neratovice – a dalším přilehlým obcím u Spolany – jasné co se 10. března v chemičce děje.

Při pohledu z ulice Hamplova nad budovou neratovického nádraží, směrem k areálu Spolany, viděl každý neratovičák, jak před polednem stoupá výrazný tmavý mrak. V člověku tento pohled, zejména po zkušenostech s dřívějšími “nehodami“ ve Spolaně,  nevyvolá příliš dobré pocity. Proboha co se tam zase děje? Nikdo nic neví, žádné hlášení do rozhlasu, v novinách nic nebylo, na webu města nic, internetové stránky Spolany nic, hasiči nic. Nikde nic k dočtení.

Spolana-cvičení-hasičů-foto-od-Labe

Druhý den, tedy 11. března 2015, informuje město Neratovice na svých stránkách o tom že “dne 10. 3. 2015 ve večerních hodinách bylo započato najíždění výrobny kyseliny sírové po plánované zastávce. Najetí výrobny může být až do celkového najetí dne 12. 3. 2015 doprovázeno plynnými emisemi (šedobílý kouř ze spáleného topného oleje) při řízeném vyhřívání zařízení. Jedná se o řádný technologický postup najíždění a není nutno přijímat žádná mimořádná opatření.“

Tato informace měla vyjít asi trochu v předstihu a hlavně nemá nic společného s mnohem výraznější akcí, tedy cvičením hasičů. O tom navíc není – ani několik dní po události – na oficiálních webech Spolany, města, atd. stále nic k dočtení.

Připadá mi, že je to všem zainteresovaným jedno. Před pár lety se všichni holedbali, jak bude Spolana VŽDY a O VŠEM občany Neratovic a Libiše informovat, pokud možno v předstihu. Prvotní nadšení podle všeho vyprchalo a vše je zase ve starých kolejích…

Michal Hampejs

Sdílejte:

Komentáře

,