Pronájem pozemků pro parking? Albert je má levněji než obyvatelé města

parkoviště Albert

Jste majitelem garáže, která – bohužel pro vás – stojí na městském pozemku? Pravděpodobně tak máte povinnost platit neratovické radnici nájemné. Za standardní velikost garáže se roční nájem pohybuje od dvou tisíc výš, často pak Neratovičtí za pozemek pod garáží platí kolem 2200 korun ročně.

Nyní se přesuňme do úplného centra Neratovic, do ulice 28. října, kde společnost Ahold provozuje supermarket Albert. Když se před necelými třemi lety obchod otevíral, vzniklo před ním nové parkoviště – na pozemcích města.

Albert si parcelu o velikosti přibližně 700 metrů čtverečních, na kterém vybudoval 32 parkovacích míst, pronajal od neratovické radnice za 50 tisíc korun ročně. Vyplývá to ze smlouvy zveřejněné na webových stránkách města, kterou za úřad stvrdila svým podpisem starostka Lenka Mrzílková.

Jednoduchým přepočtením zjistíme, že za jedno parkovací místo tak obchodní řetězec platí nájemné 1562 korun ročně. Tedy o čtvrtinu, či dokonce třetinu méně, než kolik radnice žádá od „obyčejných lidí“ za pozemek pod jejich vlastními garážemi! A to přesto, že parkoviště Albertu slouží komerční činnosti, dokonce se na něm po první hodině stání vybírá parkovné, které je příjmem obchodu.

Ze smlouvy není zřejmé, zda nájemné z poskytnutých míst pro dva stánky (trafika a rychlé občerstvení) je příjmem města, nebo dalším inkasem do kapsy obchodu. Jen pro zajímavost dodejme, že společnost Ahold v loňském roce zvýšila své výnosy v České republice o patnáct procent na více než 48 miliard korun.

Paradoxní na celé situaci je i to, že vznik parkoviště (namísto původního parku obývaného bezdomovci a dalšími existencemi) byla jednou z podmínek města pro vydání souhlasu s otevřením neratovického supermarketu Albert. Obchodník poté, co povolení získal, vybudoval parkoviště na vlastní náklady. Podobně jako majitelé garáží – které stojí na obecních pozemcích – postavili parkovací domky svépomocí, či v různých pracovních akcích.

parkoviště Albert - nákres

 

Sdílejte:

Komentáře