Pohled čtenáře: Odhazování odpadků – po nás potopa

IMAG2556upr

Začněte cestovat ze západu Evropy na východ „starého kontinentu“ a mapujte úroveň nepořádku. Zjistíte, že se v otázce odpadků blížíme spíš tolik kritizovaným Ukrajincům než vyspělé západní společnosti. Já se ale nestydím za to, že jsme prasata, jen mě to hodně štve!

Jakožto člen Českého rybářského svazu v Neratovicích mám za povinnost splnit deset hodin rybářsky prospěšných prací v organizovaných brigádách. Jedná se převážně o prořez stromů a drobných větviček, vytváření lepších míst pro chytání a úklid břehů. Poslední jmenovaná činnost je vskutku zážitkem a tak dovolte, abych se podělil o pár dojmů, dokud mám vše v živé paměti.

 

Písník Tišice: místo úklidu

 

Nejprve si ujasněme, co všechno je potřeba z břehů odklidit… všechno! Tedy vše abiotické, co nezapadá do rázu krajiny nebo nebylo již dříve součástí. Tedy bordel.

Dostanete stolitrový pytel a jdete na věc.

Zde se pozastavím, neboť jsem stále v šoku, kolik toho lidská společnost za léto vyprodukuje! Nutno však podotknout, že ačkoliv se jednalo o exponovanou Tišickou pískovnu, kam dojíždějí pařmeni z prahy a širokého okolí, neboť je zde koupání stále gratis a dobrá party, nejen oni jsou na vině. I spousta rybářů po sobě zanechává krabičky od vypotřebovaných nástrah a dopité lahváče.

Trvalo několik hodin, než jsme vše víceméně pečlivě poklidili a za tu dobu jsem si sesumíroval pár kategorií:

A) Bordelář pitomec

Pod touhle skupinou si představím lhostejné týpky a vysmáté, přiopilé holky, jež zcela bez okolků, s naprostou samozřejmostí odhazují veškeré snědené jogurty, vypité limonády, pivní láhve, nebo cokoliv, co vás napadne, do svého okolí, aniž by jim vadilo, že pak leží v podstatě na smetišti. A to i navzdory faktu, že na toto místo chtějí později zase přijít.

B) Rafinované prase

Tak to je někdo, kdo si chce uklidit kolem své deky nebo rybářského místa, ovšem nehodlá to přehánět. Sice dokázal všechny ty pokrmy v plastových obalech dovézt na místo, ale už to nedovede zopakovat v opačném sledu. Dbá však na to, aby nebyl považován za „Bordeláře pitomce“, proto vše velmi dobře ukryje v hustém křoví, abych to já, jakožto uklízeč, musel lovit v takřka gymnastických pozicích.

C) Tupá máma

Tak tahle kategorie je obzvlášť paradoxní. Dala by se však aplikovat na všemožné události od jízdy autobusem po čekání ve frontě, protože jistě všichni známe ty ambiciózní mladé ženy, které s dítětem získají pocit jisté nadřazenosti a s dojmem nepostradatelnosti pro lidské plémě, jakožto obětavé přispěvatelky společnosti, kategoricky odmítají jakékoliv vlastní chyby, ba dokonce upřednostňují vlastní tužby nade všemi! Nechci se však nikoho dotknout, ale v důsledku dnešní brigády musím trochu afektovaně reflektovat své dojmy. No, abych se dostal k meritu věci, a proč to vlastně píšu? Prostě proto, že jsem rozhořčený nad tím, že tyto Tupé mámy, namísto toho, aby odstranily exkrementy po svých miláčcích, zabalí plenu do kuličky a mrsknou ji za sebe. Toto počínání mi přijde obzvláště odporné, neboť je nehygienické a abnormálně sobecké!

D) Demonstrant

To je někdo, kdo odpadky posbírá do igelitové tašky, kterou pak vystaví na odiv třeba tak, že ji pověsí na větev, doufaje, že to někdo uklidí. Jasně, naleznou se tu prvky elementární slušnosti a výchovy, avšak dost volně přejaté. Pak se také najde speciální kategorie, která demonstruje, čím si prošla. Ve výsledku pak různé jiné předměty, ať už to jsou použité deky k různým účelům nebo pánské trenýrky s hnědým pruhem, rozvěsí do lesa jako vánoční ozdoby.

E) Žena před přechodem

Představuju si ji jako menstruující ženu, která se stydí o svém problému mluvit a potmě se jde vymočit do křoví, při čemž si vymění vložku. Tu použitou nesmí přeci splachovat a tak ji hodí vedle sebe. Je to také žena, která se bojí scházet z lesní pěšinky, a tak se tyto pomůcky povalují přímo na cestě, s cizí DNA, zaschlou krví a poševním sekretem se zoxidovaným železem.

F) Idiot

Tak těch máme ve společnosti asi hodně. Sice se definují jako lidé s IQ nižším než 35, ovšem některým projevům se neubrání ani bystřejší jedinec. Pár typických příkladů.

Žháři:

Je skupina mladých, která si užívá romantiky za vlahých letních večerů pod širým nebem. Naveze si plechovková piva, masa v úhledných plastových vanách v ochranné atmosféře, griluje a pije! Jenomže, přeci to nepovezou zpět. A tak se rozhodnou vše spálit. Plast i plech naházejí do ohně, čímž vytvoří spečenec čehosi, co vypadá jako industriální verze pop-artu, avšak nechutně zapáchající po zbytcích piva a spáleném plastu.

Pejskař:

Zodpovědný pejskař přeci sbírá psí výkaly, aby na ně nešlapali lidé. Skvělá nadřazená rasa, která by si mohla zamazat podrážku. Jasně, záslužná činnost, ovšem představte si, že jdete přírodou a váš pes se vykálí. Přijde vám normální nacpat jeho lejno do plastového pytlíku, nebo spíš ho tam nechat zetlít? Ať si odpovíte jakkoliv, nebuďte tak hloupí a neházejte sebrané psí exkrementy v plastových pytlících do křoví! Je to pokrytecké a hlavně to nechutně smrdí, i když ne tak jako pleny!

Opočlověk:

To je prazvláštní blbec, který nechce uklízet sklo a tak se rozhodne láhve rozmlátit kamenem a zakopat ke stromu nebo pod listí. Zde si však nepleťte slovo zakopat s činností, ke které potřebuje rýč nebo lopatu. Tenhle jedinec to rozkope jako fotbalista, což znamená, že to botou rozptýlí do nerovnoměrného obrazce všude kolem. Takovýto člověk musí být obzvláště hloupý, jelikož se tyto artefakty nedají uklidit a nezbývá, než doufat, že se o ně nepořeže dítě tupé mámy nebo žena před přechodem, a ještě hůř… pejskařův pejsek.

Kioskář:

Samotný provozovatel kiosku je asi v pohodě, bohužel se v jeho okolí, tedy v okolí kiosku kupí nepořádek od všech jmenovaných skupin, a on s tím nic nedělá.  A to mě štve!

 

Zlomek toho, co se nasbíralo v okolí jezera. Připraveno k odvozu.

 

Co říct závěrem?

Nechci být pruderní, každý se někdy opije nebo udělá kravinu, ale to se systematickým znečišťováním našeho okolí nemá nic společného.

Mnohdy jsem zjednodušoval nebo většinu zásluh na vytváření nepořádku přiřknul mladší generaci. Vím, je to nespravedlivé, a ačkoliv se sám považují za mladíka, nemohl jsem jinak, protože vím, jaká věková kategorie si opaluje špeky v okolí této vodní nádrže. Pochopitelně bych byl šťastný, kdyby si to někdo vzal k srdci, ale s tím spíše nepočítám, zároveň bych rád apeloval na starší generace, aby si tento text nepřisvojily jako vodu na svůj mlýn, jelikož všichni dobře víme, že pohazování bordelu je multigenerační problém, a dokonce prochází celým sociálním spektrem. Tak jen, prosím, zkuste myslet, co v té přírodě děláte, není to vaše, není to tu jen pro vás/nás, my nejsme výš než opice, možná taxonomicky, ale z hlediska ekologické niky jsme jen součástí živé přírody, dynamické rovnováhy, a tak se podle toho chovejme. V souladu s okolním biotopem! Nejvíc kelímků bylo značky Clever, Albertovský chytrý nákup, avšak to, co se pak s tím stane tak chytré přeci není!

P.S. Tip bezdomovcům nebo podnikavcům: obejděte přírodní koupaliště po sezóně kolem dokola a získáte dostatek materiálu pro založení malého second handu.

 

Aleš Dvořák

Sdílejte:

Komentáře