Ohlédnutí hlavního rozhodčího Neratovické 201

SpolDům věžák slunce 201

Podruhé se v Neratovicích běžel závod v běhu do schodů, takzvaný towerrunnig, či „run-up“, s již tradičním názvem „Neratovická 201“. Chytřejší si domyslí, kolik že to schodů musí závodníci překonat, aby se ze startu ve vestibulu budovy Městského úřadu na Náměstí Republiky doběhli do cíle. Vzhledem k tomu, že je to asi největší počet schodů v budově v Neratovicích, proběhla soutěž v několika kolech a v několika kategoriích.

V základním kole, tzv. „OPEN“, měli účastníci a účastnice možnost vybojovat si postup do vyřazovací části soutěže. Konkurence však byla tuhá, z více než stovky závodníků mělo šanci na postup jen nejlepších 8 žen a nejlepších 8 mužů.

Protože organizátoři ze sdružení Společně pro Neratovice (SpN) měli již spoustu zkušeností z loňské premiéry, nenechali nic náhodě. Pod vedením hlavní organizátorky Michaely Landové si zajistili elektrickou časomíru (pomocí náramků umístěných na kotnících závodníků) a zkušené rozhodčí atletiky. I díky tomu první kolo proběhlo zcela bez problémů, časy byly změřeny s přesností 0,1 sec., takže rozhodně nebyl důvod k protestům typu: „…ale já si změřil jiný čas…“

Specifikou našeho (neratovického) běhu do schodů je kategorie „RAFANI“. V tomto případě závodníci schody vybíhají se zátěží – jednou 10 kg, podruhé 5 kg, přičemž časy obou kol se jim sčítají. A výsledný součet určuje celkové pořadí v dané kategorii.

Výsledky jsou konec konců uvedeny přímo na webových stránkách závodu Neratovická 201, takže není třeba je příliš rozpitvávat. Ale co je třeba „vypíchnout“, je neskutečná atmosféra závodů. Vzhledem k tomu, že zázemí tvořilo přízemí Společenského domu na Náměstí Republiky, bylo v neděli (19. 2. 2017) rušno v celém „kulturáku“. Sportem nabitou atmosféru podtrhovala ještě skvělá hudba, kterou citlivě dávkoval hlavní „DJ“ Roman Kroužecký. Pro motivaci samozřejmě nejvíc zněly hity typu „Postavím schody do nebe“, „Po schodoch, po schodoch,… atp.

Zajímavým zpestřením byl i čestný startér Neratovické 201 a držitel olympijské medaile Rudolf Kraj z Mělníka. Ten se své role zhostil bezchybně. A po slavnostním zahájení v podobě prvního výstřelu již začali po schodech vybíhat závodníci… Důležitou roli organizátora startovní skupiny, vedle atletických rozhodčích Konopa a Nechanického, hrál Bohdan Kasper se svou ženou.

Bez těchto lidí, ale zároveň bez řady dalších obětavých dobrovolníků – nejen na startu, ale i v občerstvovací a pořádkové sekci – by tyto závody určitě neměly takový úspěch. Zároveň je třeba neusnout na vavřínech, stále je co zlepšovat. Pro další rok musí pořadatelé počítat s tím, že popularita závodu stoupá a neratovický run-up se brzy „rozkřikne“ i za hranice našeho města, takže počet závodníků dost možné překoná číslo 201, kterému se letos notně přiblížil.

 

Ondřej Čerepušťák, atletický trenér a hlavní rozhodčí Neratovické 201

Sdílejte:

Komentáře