Neratovičtí již ví, jak hormeze pozitivně ovlivňuje naše životy

hormeze_přednáška_úvod

Je středa 9. března, pár minut před sedmou večerní hodinou. Ve Společenském domě v Neratovicích je víc živo, než jindy. Do kinosálu, nejblíž vchodu do SpolDomu, vchází první lidé, usedají do sedaček. Před projekčním plátnem nervózně podupává přednášející a naposledy kontroluje nastavení laserového ukazovátka a funkčnost prezentace.

Za ním se skví nápis:

„Hormesis: Co tě nezabije, to tě uzdraví“ 

Parafráze známějšího „Co tě nezabije, to tě posílí.“

Jedná se o totéž! Hormeze je totiž fyziologicky únosný stres, který tělo posiluje.

V 19 hodin do sálu přichází poslední hosté, Roman Kroužecký krátce prezentuje zájmy a intence sdružení Společně pro Neratovice (SpN), které celou přednášku zajišťuje, a uvádí hosta. V 19:10 se dveře zavírají a přednášející Ing. Jaroslav Zelenka, PhD začíná.

Téměř čtyřicet lidí přišlo zjistit, co pojem Hormesis vlastně znamená.

Dá se to přirovnat k sportovnímu tréninku nebo otužování. Mírné dávky stresu v dlouhodobém horizontu tělo zocelí a prodlouží jeho životnost a hlavně životaschopnost.

Záleží na kvalitě života. Tu nám může zvýšit právě hormeze.

Záleží na kvalitě života. Tu nám může zvýšit právě hormeze.

 

Třeba otužilci, adaptovaní na chlad, bývají v lepší náladě, dobré kondici a rozhodně neplatí, že by měli kvanta podkožního tuku jako izolační vrstvu.

Lidé provozující jogging (běh v mírné tepové frekvenci, uvádí se přibližně rychlost 8-10km/h) se dožívají až o 6 let více.

Přednáška je koncipovaná s vědeckým zaujetím a precizně vystavěná, aby i ten největší lajk pochopil princip této odborné disciplíny. Podstatné pro pochopení je fakt, že žijeme ve zbytečném přepychu, na který nejsme stavění. Nepotřebujeme lovit, přizpůsobovat se chladu, vedru, slunci, ani nemusíme putovat a migrovat z kontinentu na kontinent. Všechny tyto „výhody“ konzumní společnosti nám v organizmu vytváří celotělní zánět, který například usnadňuje vznik rakoviny (nekontrolované množení odrodilých buněk). Pozor, neplést si se zánětem vyvolaným třeba hojením ran, ten je nezbytný.

Hormeze by měla onen nepřirozený a nežádoucí zánět tlumit!

hormeze - IMAG2984 (2)

Mimochodem, první popularizátor Hormeze byl Edward Calabrese, uznávaný profesor a toxikolog, který zkoumal vliv herbicidů na rostliny máty. Jako student se však dopustil chyby v ředění a zjistil, že o řád nižší dávka jedu mátě nejen že nevadí, ale dokonce prospívá. Vzrůstem byla tato rostlina podstatně robustnější, vyšší a v lepší kondici. Nedalo mu to spát a začal pátrat po podobných efektech, až našel první zmínku v roce 1888. V té době naneštěstí nejspíš tento nález nešokoval svět tolik, jako nalezené a rozřezané londýnské prostitutky.

 

koncentrace herbicidu přidávaná k mátě.

Koncentrace herbicidu přidávaná k mátě.

 

Jaroslav Zelenka nám poskytuje řadu důkazů o smyslu hormeze. Zmiňuje sport jako hlavní pozitivum a jako nejznámější a nejpopulárnější formu. V těsném závěsu jmenuje termoterapie, ať už to jsou kryokomory, sauny nebo studené rybníky. Všechny tyto formy mají pozitivní vliv na fungování těla, odstranění  zánětu a nefunkčních struktur, které v těle nemají co dělat. V jistém smyslu hormeze zlepšuje regeneraci.

hormeze - slide

Hladovění je další zmiňovaná hormeze. Ve vědě je nejčastěji používaným vzorem „Intermittent fasting“ neboli přerušované/střídavé hladovění. Pod tímto termínem se skrývá systém 16/8 nebo 20/4, kdy tělo 16-20 hodin hladoví a 4-8 hodin se může libovolně, dle potřeb sytit. Extrémní případy pojednávají o hladovění obden.

Ale pozor! Tělo tak v určitém časovém horizontu přijme stejný počet kalorií jako při běžném stravování, jen v jiném režimu. Efekt se dostaví záhy. Je jím snížení hmotnosti, ke kterému se přidružují další pozitiva jako zmírněný vznik aterosklerózy, diabetu a dalších civilizačních chorob. Zcela to odbourává populární babičkovské mýty typu: „Jez pravidelně! Snídej!“

Dopad konzumní společnosti na zdraví jedince.

Dopad konzumní společnosti na zdraví jedince.

 

Pozitivní dopad má ale i hladovění obecně. Při experimentu, kdy se dobrovolníci uvolili jíst jen ¾ své obvyklé denní dávky se ukázaly podobné benefity jako při přerušovaném hladovění, ačkoliv těmto lidem byla neustále zima a obyčejné nemoci u nich měly nečekaně silný průběh. Právě z toho důvodu se řada vědců přeorientovala na studium předchozího fenoménu, při kterém energeticky nestrádáte, jen musíte vydržet delší dobu bez jídla. Velmi podobný tomuto postupu je Ramadán, muslimský svátek, kdy věřící nesmí jíst ani pít od úsvitu do soumraku. Logicky pak dochází po západu slunce k opulentním žranicím, které v dlouhotrvajícím horizontu mají pozitivní dopad na zdraví zúčastněných.

Pomyslným vrcholem přednášky, na který všichni čekali, a jenž vzbudil největší ohlas a řadu otázek, byl alkohol. Tady se samotná molekula ethanolu ukazuje jako pozitivum, nikoliv silice červeného vína nebo hořčiny piva. Alkohol je pozitivní jen v malé dávce, která odpovídá jedné sklenici piva denně (=0,2l vína nebo malý panák tvrdého).

Tento efekt alkoholu je vskutku kontroverzní, a zkostnatělá lékařská věda se k němu staví skepticky. V podstatě se dá říct, že kardiolog vám to doporučí a hepatolog důrazně zakáže. Dávky alkoholu nelze sčítat. Není vhodné si dát po týdnu abstinence sedm piv a myslet si, že vás to uzdraví. Dokonce se vliv této hormeze při sportu stírá, vymaže.

Hormeze má silné využití také v lázeňství. Radioaktivní prameny v Karlových Varech a v Jáchymově významně prospívají našemu zdraví. Zde netřeba polemiky. Ovšem o to zajímavější je studie, ve které vědci prokázali jednoznačně pozitivní vliv zbytkového radioaktivního záření na sestry obsluhující RTG, při kterém se stopová množství zachytí ve strukturách rentgenové místnosti. Pochopitelně byly při této studii dodržovány všechny aktuální, povinné bezpečnostní podmínky a zdravotnice se dožívaly vyššího věku než kolegyně z jiných oddělení.

hormeze - IMAG2985

Na závěr přednášky byla krátká zmínka o koření, které de facto představuje slabé toxiny (ochrana rostlin před predátory), které stejně jako alkohol ve slabých dávkách prospívají.

Jako zajímavost byl zmíněn mentální trénink (učení, četba, hry), který výrazně snižují vznik Alzheimerovy choroby a stařecké demence.

Nejdůležitější na konec: „Nenechte se zprůměrovat. Každý ať zvolí sám svou hormezi, která mu bude příjemná. Nenechte se zblbnout pseudointelektuálními tvrzeními konzumní společnosti.“

hormeze - zelenka

Sdílejte:

Komentáře