Neratovická přednáška Zdeňka Lyčky „Na kajaku z Prahy do Severního moře“

Lycka_uvodni_foto.jpeg

Šestnáct dnů strávil Zdeněk Lyčka ve svém kajaku na hladině Vltavy a Labe, aby dopádloval z Prahy až za Hamburk, do místa, kde se Labe vlévá do Severního moře. Přijďte si v úterý 10. listopadu poslechnout jeho přednášku a autentické vyprávění, jak strávil bezmála 900 kilometrů na vodě, co ho k takové výpravě motivovalo, proč se rozhodl napsat knihu, jaké další cestovatelské akce absolvoval či jaké jsou další plány dobrodruha, který mimo jiné 14x absolvoval populární Vasův běh!

Přednáška začíná v úterý 10. listopadu v 19 hodin v Malém sále Společenského domu Neratovice (na stejném místě, kde se například uskutečnila přednáška astronoma Jiřího Grygara). Akci organizuje sdružení Společně pro Neratovice (SpN), za podpory města Neratovice a ve spolupráci se Společenským domem Neratovice. Vstupné se nevybírá, přednáška je tedy zcela zdarma.

Lycka_mojenera01

 

  • o autorovi:

PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka (1958) vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské
v Ostravě a moderní filologii se specializací dánština-angličtina na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Před sametovou revolucí pracoval jako programátor, v roce 1990 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1991 až 1996 působil na česko-slovenském a posléze českém velvyslanectví v Kodani, v letech 1998 až 2002 byl ředitelem Českého centra ve Stockholmu a v letech 2008 až 2013 českým velvyslancem v Dánsku. V srpnu 2015 byl ministrem zahraničních věcí pověřen řízením Českých center.

Překládá severskou a angloamerickou literaturu a píše autorské texty. Spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena. V českých, dánských, grónských, švédských a amerických médiích publikoval desítky článků a statí se severskou, kulturní a krajanskou tematikou. V létě jezdí na mořském kajaku a v zimě na běžkách. Čtrnáctkrát absolvoval Vasův běh ve Švédsku a v roce 2010 Arctic Circle Race v Grónsku. V roce 2011 přešel na lyžích grónský ledovec, v roce 2014 dojel na kajaku z Prahy do Severního moře a v červenci 2015 ujel na kajaku 1250 km po Dunaji – od pramene do maďarského města Paks.

  • o plavbě na kajaku z Prahy do Severního moře:

Zdeněk Lyčka v červnu 2014 nasedl v Praze do kajaku a po šestnácti dnech a 881 tvrdě odpádlovaných kilometrech přistál u majáku Kugelbake v Severním moři. Touto výpravou po stopách legendárního lachtana Gastona, který během povodní v létě 2002 uplaval 300 kilometrů
z pražské zoo až do Lutherstadtu Wittenbergu, a české princezny Markéty Přemyslovny, která se před více než osmi sty lety provdala za dánského krále Valdemara II. Vítězného a odplula po Labi do Dánska, si Z. Lyčka splnil dávný sen. V době svého mládí nemohl takovou expedici uskutečnit kvůli absurdní německo-německé hranici, která do roku 1991 rozdělovala Labe na dvě části. Cestou poznal mnoho romantických zákoutí, ale zažil též nebezpečné chvíle uprostřed plavební dráhy obrovských kontejnerů za asistence metrových vln, průtrží mračen a ostrého severáku.

kajak bouřka

Nakladatelství Argo nedávno vydalo knihu Zdeňka Lyčky Na kajaku z Prahy do Severního moře. Tato reportáž volně navazuje na autorovu prvotinu Na lyžích napříč Grónskem z roku 2012, která popisuje 600 kilometrů drsného lyžařského přechodu grónského pevninského ledovce.

Sdílejte:

Komentáře

,