Na neratovickém nádraží vznikla nová miniknihovna

Cestující, kteří odjíždí vlakem z neratovického nádraží, si mohou zpříjemnit cestování četbou knih. Vyberou si je přímo v odjezdové hale a nestojí je to ani korunu. Na hlavní neratovické stanici totiž Městská knihovna (MěK) Neratovice otevřela svou první miniknihovnu. Nachází se přímo proti pokladně Českých drah a její nabídka čítá několik desítek knih.

Nápad na otevření nádražní miniknihovny vznikl před několika týdny, když pracovníci „kamenné“ knihovny třídili sklad a hledali využití pro knihy, které MěK ve svém fondu již nepotřebuje. „Hledala jsem inspiraci u jiných knihoven a narazila jsem na projekt Knihy do vlaku,“ vzpomíná Helena Pinkerová, vedoucí Městské knihovny Neratovice.

nádražní knihovna výška

„Oslovili jsme České dráhy, zda by bylo možné knihovničku na nádraží umístit,“ dodává Pinkerová. Když MěK dostala svolení, její vedoucí pořídila knihovní regál, vytiskla potřebné instrukce, navezla na nádraží první várku knih a bylo hotovo. „Celý projekt knihovničky financuje Městská knihovna Neratovice ze svých zdrojů, náklady na knihovní regál se pohybovaly kolem 800 korun, za pronájem místa platíme Českým drahám 600 korun ročně,“ říká Pinkerová.

nádražní knihovna u pokladen

Přesná čísla o tom, jak intenzivně a jaké knihy si lidé půjčují (a také jaké nosí nové) zatím šéfová MěK nemá, předpokládá však, že postupem času knihy z neratovického nádraží procestují velkou část republiky. „Díky přátelskému emailu od čtenářky vím o jedné knize, že doputovala do Ústí nad Labem. Do knih jsme totiž vlepili lístek s adresou a prosbou, aby nám čtenáři napsali, kam až knihy s nimi docestovaly. Až budeme mít více zpráv, zveřejníme je na našem webu a Facebooku,“ popisuje Pinkerová.

nádražní knihovna výpůjční řád

Městská knihovna zatím do nádražní knihovničky vložila několik desítek knih odepsaných z fondu knihovny a také několik knih – darů od čtenářů. „Prozatím máme velké zásoby na doplňování. Předpokládáme i drobné dary od čtenářů, ale jak je uvedeno ve výpůjčním řádu knihovničky – vždy by se mělo jednat o výměnu kus za kus,“ upozorňuje Pinkerová a vysvětluje: „Nádražní knihovnička by neměla sloužit jako odkladiště nepotřebných knih od lidí, či firem. Pokud někdo doma likviduje knihovnu, je lepší, když se obrátí na pracovníky knihovny a domluví další postup.“

nádražní knihovna otevírací foto

V České republice existuje několik desítek podobných nádražních miniknihoven, další pak vznikají ve speciálních knihovničkách, takzvaných sovích budkách. Od loňska v Neratovicích funguje taková miniknihovna na „kuří nožce“ v Lobkovicíchv Mlékojedech a od letoška i v Byškovicích.

Sdílejte:

Komentáře

,