Na Mont Blanc i na Havaj – cestovatelské přednášky v Mlékojedech

montBlanc

Ať už patříte mezi nadšené cestovatele, průzkumníky, či milovníky neznámých exotických chutí a vůní, nebo zatím jen sníte a cestujete prstem po mapě, mohly by vás zajímat dvě cestovatelské přednášky, chystané na třetí lednový víkend, konkrétně na sobotu 16. ledna 2016. Do mlékojedské hasičárny si můžete přijít poslechnout o sněhu na Mont Blancu i oceánu na Havaji.

 

  1. Zdolání nejvyšší evropské hory, 4810 m vysokého prehistorického monstra – Mont Blancu (cestou na vrchol vás provede mšenský dobrodruh Jindřich Hulín-Mihalec)

„Kráčím s cepínem, přidržuji se zatuhlé sněhové hradby po levé ruce, do které se zařezává vydupaná cesta, jež z dálky připomíná drobný vlásečnicový kaz na jinak dokonalém zevnějšku. Přede mnou je zamrzlý potok s obtížným přístupem. Zasekávám cepín, abych sestoupil o krok níž k ledovému tobogánu, na jehož konci se rozkládají jen ostrá skaliska. Přemisťuji pravou nohu na druhý břeh a znovu zasekávám cepín. Nádech, výdech, vytáhnout se nad propast, a teď už jen zbylých třicet metrů k prvnímu oku feraty.“

Blanc

  1. Cesta kolem největšího havajského ostrova Hawai´i (Kolem ostrova, i do vnitrozemí, vás vezmou Aleš Dvořák a Jana Pěknicová)

„Bujnou vegetací se blížíme k okraji vulkánu Kilauea. Soptící kráter, který stále kouří, doutná a hoří. Všudypřítomný zápach sirných vývodů a parních proudů doprovází turisty na téměř všech vyznačených stezkách, jež umožňují spatřit sopku panoramaticky i ze dna kráteru, umožňují prozkoumat deštný prales i poušti podobné biotopy, a jako kančí stezky se táhnou v okolí kráteru a návštěvnického centra. Stávají se tak němými pozorovateli absolutního kontrastu života a smrti v nejestetičtější podobě – běsnící bohyně sopek Pelé v pozemské podobě!“

 IMG_4955

Zdolání každé vysoké hory je vykoupeno dřinou, potem a nebezpečím. V kontrastu k tomu by se mohla jevit Havaj, ovšem jen do chvíle, než poznáte rozbouřený příboj, sopky, vysoké přes 4 km, a deštné pralesy plné roztodivných květin.

IMAG1919

Předběžný program:

19.00 Otevření

20.00 Úvodní slovo (Michaela Landová)

20.05 Mont Blanc (Jindřich Hulín-Mihalec)

21.15 Havaj: Kolem dokola (Jana Pěknicová & Aleš Dvořák)

22.15 Volná zábava na baru 😉

 

Místo konání:

Hasičárna v Mlékojedech

U Zbrojnice 132

Neratovice – Mlékojedy

pozvanka

Sdílejte:

Komentáře