Mlékojedy se zapojily do celostátní akce „Ukliďme Česko“. Zapojilo se téměř 30 dobrovolníků

 

13022409_1094454900593760_1162442231_n

„Vím, že někteří z nich několikrát do roka uklízejí veřejný prostor v okolí svého domu. A tak vznikl  nápad, dát síly dohromady a zapojit do úklidu i další dobrovolníky.“ Hlavním organizátorem se stal Aleš Dvořák a Michaela Landová.

Dali jsme si sraz v sobotu ráno v 9,30 u “Soví budky“. Z počátku jsem měla strach, že nikdo nepřijde, přestože Aleš vytvořil akci na Facebooku. Moc lidí však nereagovalo. Pro Mlékojeďáky bez internetu jsme vylepili i několik plakátů na naše obvyklá místa. Ke konzumu dorazila spousta dobrovolníků a další se nabalovali cestou, nakonec nás bylo téměř 30!

IMG_6018 IMG_6020 IMG_6021 IMG_6023 IMG_6017 IMG_6011

Rozdali jsme pytle a rukavice, které nám zaslal hlavní organizátor pro celé Česko, Spolek Ekosmák, a pustili se do díla (www.uklidmecesko.cz). Zaslanou krabici na použité baterie jsme umístili do obchodu.

Vyčistili jsme od odpadků mlékojedskou náves. Hlavně plac, na který chodí děti a veřejnost sportovat, a konají se zde různé kulturní akce. Sesbírali jsme odpadky před konzumem a podél strouhy. Našemu čistícímu komandu neunikla ani cesta podél tratě k mostu a všechny lesíky. Les u mostu, les v Borové ulici a les v Kolonce u fotbalového hřiště.

Vyčistili jsme i nepořádek, který se kupí za střídačkami fotbalového hřiště, evidentně v dobách fotbalových zápasů, ačkoliv zastáváme názor, že by ho měli odstraňovat právě správci hřiště a hlavně sami fotbalisté. Rybáři si přeci také uklízí po sezóně břehy, přesto, že příbřežní bordel neprodukují jen oni. Nakonec jsme zvládli vyčistit i černou skládku mezi čističkou odpadních vod a posledním domem v Kolonce.

IMAG3091 IMG_6032 IMG_6029 IMG_6027 IMG_6025 IMG_6014 IMAG3094 IMAG3093

Kromě úklidového komanda se rozhodl přiložit ruku k dílu i pan Miloš Vítek a opět vyčistil pomník letce Ladislava Uhra na návsi od mechu. Všem dobrovolníkům patří velké poděkování, že se zasloužili o čistší obec. PS. S dobrým pocitem jsem dorazila domů. Okamžitě jsem zaslala zprávu referentce správy městského majetku, kde jsme všude udělali stanoviště pro pytle s odpadem.

K velkému překvapení mi za hodinu telefonovala Veronika, že k místu vyčištěné černé skládky přijelo vozidlo městské policie z Neratovic a na základě anonymního udání si fotograficky dokumentují černou skládku, kterou jsme tam prý vyrobili ze skrumáže naplněných pytlů a dalších věcí, jež se ještě před chvílí povalovaly v remízku  ! Je vidět, že Mlékojeďákům není lhostejné, že někdo někde tvoří černou skládku. Dobré znamení. Ale chtělo by to, ještě si občas všimnout těch lidí, kterým to není lhostejno až do té míry, že se rozhodnou uklidit veřejný prostor sami. Zdravím onoho anonyma a zvu ho mezi nás. Příště může přiložit ruku k dílu s námi.

Dobrovolnická úklidová akce „Ukliďme Česko“ probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Vymyslel jí brněnský informatik Miroslav Kubásek, který se takto rozhodl vzít věci do vlastních rukou. Vymyslel aplikaci ZmapujTo.cz, kam mohou lidé zadávat polohu černých skládek.

Často se stává, že lidé přes tento systém skládku nahlásí, ale příslušný obecní nebo městský úřad se začne vymlouvat na legislativní a kompetentní problémy, tedy například že nahlášená skládka není na pozemku obce, a proto s tím nemohou nic dělat. Bojovník proti nepořádku a vysokoškolský pedagog, který učí budoucí přírodovědce, kterak používat při práci IT vymoženosti, svůj projekt vidí jako bič na samosprávu, aby byla při řešení problémů s černými skládkami více aktivní.

Inspiraci hledejme v zahraniční iniciativou Let´s do it!, tedy Udělejme to!

A tak: Uklidíme sami.

Michaela Landová, Aleš Dvořák 

IMAG3092 13022409_1094454900593760_1162442231_n

 

Sdílejte:

Komentáře