Miniknihovna v Mlékojedech zahájila provoz

DSC_3669

Probíhající běžci zpomalili a diskutovali, zda-li se jedná o nějaký závod. Projíždějící auta přibržďovala nebo zcela zastavila, protože jim v průjezdu nechtěně bránil dav. Těžko dhadnout jaká byla účast na křtu mlékojedské Soví budky, nicméně já, jakožto „náplava“ žijící zde teprve dva roky, jsem jen těžko chápal, že zde bydlí tolik lidí ochotných sdílet své čtenářské zážitky.

DSC_3597

Křest soví budky odstartoval v příjemném, sluncem prozářeném sobotním odpoledni dne 5. 12. 2015 před místním koloniálem v 15.05 hod. Nutno podotknout, že číslovka „5“ hrála roli i v dalším programu, ve kterém celou akci doprovázelo právě tolik neratovických občanů zpěvem či mluveným.

DSC_3603 DSC_3606 DSC_3609 DSC_3610

Událost začala stručným vysvětlením celého projektu a několika úvodními větami, které pronesla Michaela Landová, matka myšlenky a iniciátorka stavby mini-knihovny. Příslovečným otcem pak byl Bohdan Kasper, lobkovický patriot, jenž vtiskl knižnímu hnízdu reálné kontury. Jako soví prvorodička musela Michaela Landová překonat pár porodních bolestí, které, přes zájem diváků, blíže nespecifikovala. Popřála však svému dítku hodně příjemných let a možná se i tajně pomodlila za jeho nesmrtelnost. Bohdan Kasper program zpříjemnil vcelku milou básní, do které vkusně zakomponoval různé rekvizity, včetně láhve rumu a klasiky Margaret Mitchellové Jih proti Severu.

DSC_3614 DSC_3621 DSC_3622 DSC_3600

Následně zazněly dva vánoční hity z úst Kristýny Milčínské za doprovodu kláves Luďka Dědiče. Čtvrtým hlasem v portfoliu křestu byl Ladislav Židoň, majitel nakladatelství Verbum a patron Soví budky. Jeho proslov se týkal historie podobných knihoven, která sahá do minulého století, až do amerického Wisconsinu, kde byla tato první budka předmětem daru jisté místní učitelce. Myšlenka podobné fluktuace knih v knihovničkách postupně dobyla západ a jejich idea se rozšířila i do Evropy, a dokonce i na Blízký východ, do Afghánistánu a dalších exotických destinací, včetně středoevropských Mlékojed.

DSC_3627 DSC_3630 DSC_3636 DSC_3640

Posledním zajímavým řečníkem byl Miloš Landa, který historicky přiblížil stanoviště Soví budky jako oblast Olšinek a věnoval historicky hodnotnou místní faktografickou knihu, na které se Jednotlivé proslovy byly proloženy čtením dětí z knih posléze věnovaných Soví budce. Celý hodinový program tak dostal zcela jiný rozměr, ve kterém pohádkové úryvky dobarvily pozitivní náladu všech řečníků a konzistentně doplnily připravený program a umocnily už tak milou atmosféru.

DSC_3667 DSC_3669 DSC_3660 DSC_3664

Nakonec došlo i na bouchnutí sektu, kterým byla polita stříška Soví budky, a křest byl zpečetěn.Celé pomyslné ptačí hnízdo bylo korunováno bufetem, čítajícím jednohubky z dílny Jany Pěknicové a dobroty z listového těsta od samotné iniciátorky projektu. Na samém závěru, kdy se zahnízdily všechny knihy, dobroty byly snědeny a veškeré tekutiny vypity, se celá společnost v povznesené náladě – dílem díky šampaňskému, dílem proto, že si našla četbu na večer – vytratila do tepla domovů a nyní nezbývá, než doufat, že úspěšné dokončení celého projektu bude do budoucna symbolizovat stejně úspěšné pokračování.

DSC_3677 DSC_3680 DSC_3686 DSC_3695DSC_3652 DSC_3648

Na stavbě mlékojedské „knihobudky“ se podíleli:

  • výroba budky – truhlářství Bareš – Dvořák Lobkovice
  • oplechování střechy – klempíř Tonda Nedorost
  • ocelový podstavec – stavební firma Vladimíra Hobsta ze Zelenče
  • výtvarné ztvárnění budky – karikaturista Vladimír Dvořák z Lobkovic
  • přípravné práce pro betonáž (vyměření a bednění) – Zdeňek Kolínský a Miloš Landa
  • terénní úpravy – David Šustr, Honza Klapka ml.
  • betonáž – Miroslav Najman
  • konečná instalace budky – Milan Fiala a Miloš Landa

budka Mlékojedy LOGO

Soví budka je opatřena i návštěvní knihou. Zde můžete budce sdělovat své nápady a své pocity z přečtených knih nebo z návštěvy soví budky. Budka z vašich vzkazů pozná, co rádi čtete, a tím vám může nabízet to , co máte rádi. Máme též knihovní razítko, kterým můžete každou darovanou knihu orazítkovat a vlastně na okamžik si vyzkoušet funkci knihovníka. Razítko je k dispozici na požádání v konzumu u pokladny.

Aleš Dvořák

Sdílejte:

Komentáře