Kapely festivalu Terasa Blues: BLUESBERRY

Seriál, který vám představuje kapely vystupující na letošním ročníku festivalu Terasa Blues, který se uskuteční v sobotu 18. června,  dospěl do poslední kapitoly.

Dnes si představíme legendu české scény blues, skupinu BLUESBERRY. Ta na neratovickém festivalu vystoupí na závěr, po 21. hodině.

Terasa Blues - pozvánka (modrá) 2016

BLUESBERRY

Skupina je životním projektem skladatele, textaře, zpěváka, hráče na foukací harmoniku, akordeon, kytaru a slide kytaru Petara Introviče. V roce 1971 se začala odvíjet historie souboru, který střídal aktivní a pasivní období a prošel četnými personálními obměnami, o kterých rozhodoval výhradně protagonista souboru Introvič. Skupina zprvu hledala uplatnění na folkových festivalech (v roce 1982 dokonce vyhrála Portu), postupně se však těžiště její činnosti rozšířilo a vystoupila i na Pražských jazzových dnech a na festivalech Rockfest a Vokalíza.

Po několika rozhlasových nahrávkách se Bluesberry uvedli na záznamu Supraphonu Porta 82 s Leadbellyho skladbou Good Morning Blues (Dobrejtro blues). Komunistická éra v Československu však nebyla blues přátelsky nakloněna… V této době musel Introvič často bojovat proti zásahům cenzury. Také název skupiny byl anglicky znějící a to nebylo před rokem 1989 vhodné, ale Bluesberry přežili. Konec roku 1989 přinesl Sametovou revoluci a po revoluci hodně věcí nabralo správný směr.

BLUESBERRY
V průběhu dalších let a desetiletí skupina natáčí vlastní desky. Zatím posledními novinkami jsou studiové CD s názvem “Blues je třeba“ (2008), DVD (2010) a CD (2014) “A tak jdou roky bluesový… 40 let“ se záznamem koncertu k čtyřicetiletému výročí Bluesberry z pražského klubu Retro Music Hall a výběrové 2CD “Bluesberry 1982-1984“ (2016). Do dnešních dnů skupina neúnavně koncertuje a to nejen na domácí scéně ale i v zahraničí, například v rámci festivalu Blues Spring ve Vídni a na dalších koncertech v Mnichově či v Drážďanech.

Bluesberry 2

Bluesberry hrají nejen kousky světových bluesových mistrů, ale i průřez svého již více než čtyřicetiletého repertoáru, ve kterém zaznívá jak klasické lidové blues, tak i boogie, funk a rockovější skladby v rytmu veselém a radostném.

Členové kapely:
PETAR INTROVIČ – zpěv, harmoniky, kytara, slide kytara
JIŘÍ POSPÍCHAL – kytara, zpěv
PAVEL “CHOZÉ“ JURDA – basová kytara, zpěv
JAKUB MACH – klávesové nástroje, akordeon, zpěv
LUBOŠ HNÁT – bicí nástroje, zpěv

O festivalu

Druhý ročník festivalu Terasa Blues se uskuteční v sobotu 18. června od 13 hodin do setmění (a déle), v krásném prostředí zahrady Restaurace Terasa (bývalý River). Organizátorem je Roman Kroužecký a sdružení Společně pro Neratovice (SpN), akci podpořilo město Neratovice a společnosti MCAE, Kasten, Rejlek Sport Styling, Sunap, IBS-Group.

I díky tomu se vstupné vybírá jen ve formě dobrovolného příspěvku.

Mediálním partnerem akce je nezávislý zpravodajský server mojeNera.cz.

Plakát 2016 - konečná verze

Sdílejte:

Komentáře