Drobný fyzický stres tělu svědčí – netradiční přednáška na téma HORMEZE

Hormeze 207904_big

Přednášku na téma Hormesis neboli Hormeze, přednese ve středu 9. března Jaroslav Zelenka, který se už řadu let zabývá tímto nadčasovým vědeckým fenoménem.

Co je vlastně Hormeze? Hypotéza, že mírný fyzický stres (tedy i mírná zátěž) lidskému tělu svědčí. Týká se to jak fyzické námahy, tak třeba i toxických látek, radiace, či fyzického stresu, jež vyvolává například saunování.

Jaroslav Zelenka obhájil svou dizertační práci na 1. lékařské fakultě UK, kde se seznámil s prvními zajímavými fakty ze světa hormeze. Následně pronikal stále více do tohoto odvětví, z něhož se postupem času stal moderní „Svatý grál“ všech vědců, neboť je úzce spjat se stárnutím a jeho oddálením. Nejedná se však o šarlatánství, ale o obor, kde se snoubí moderní vědecké poznatky a disciplíny s obecnými znalostmi našich předků.

Zelenka pak několik let na akademii věd jako vědecký pracovník, kde publikoval ve spolupráci se svou Alma mater řadu vědeckých publikací na toto téma, zároveň napsal svou první monografii „Nečekaný lék“. Ta je možná vůbec první knihou českého autora na toto téma.

V současné době se zabývá popularizací vědy, výzkumem hormeze a vedením řady studentů jako vysokoškolský pedagog na VŠCHT.

V jeho přednášce se můžete těšit na poutavé přiblížení a objasnění současných vědeckých trendů, a vyprávění, které svou zajímavou, nevtíravou a interaktivní formou nutí diváka k zamyšlení a možná údivu. Neotřelé pojetí Jaroslava Zelenky vás zavede do všech možných koutů moderní vědy.

Mimo jiné se dozvíte:

  • Proč je zdravé nesnídat
  • Jak nám prospívá alkohol a koření
  • Jak souvisí bakterie a obezita
  • Jak ve stáří nezblbnout
  • K čemu je dobrý Ramadán
  • Jak fungují radonové lázně Jáchymov

Přednáška se uskuteční 9.3 od 19 hodin v neratovickém Společenském domě, pořádá ji sdružení Společně pro Neratovice (SpN) a vstupné je jako vždy zdarma.

Hormeze - plakát Zelenka_byAD

Věda? Alternatia? Hormeze!

Mezi oblíbené příklady patří například saunování, které sice tělu způsobí mírný stres a částečné poškození některých molekulárních struktur, ale v jeho důsledku dojde na subcelulární úrovni k opravným procesům, které obnoví poškozená místa, navíc spolu s nimi odstraní a zregenerují hromadící se chybné buněčné segmenty, vzniklé naším životním stylem. Celkově tak převládá pozitivní vliv, a to nepočítáme další výhody sauny, včetně kardio-protekce.    

Sdílejte:

Komentáře