600 kilometrů přes zmrzlé Grónsko – přednáška dobrodruha Lyčky

Začátek roku 2011 byl nejchladnejším „jarem“ v historii Grónska, kdy teplota překonala i hranici 20 stupňů pod nulou. Přes opravdu extrémní počasí se Čech Zdeněk Lyčka vydal s dalšími třemi členy expedice napříč ostrovem. Nasadili si lyže a vydali se na 600 kilometrů dlouhou výpravu, při které šlo doslova i o život.

V pondělí 20. listopadu přijede Zdeněk Lyčka do Neratovic, aby během přednášky popsal expedici,  která vyústila v drama, promítl fotografie, odpověděl dotazy hostů, či podepsal knihu, kterou z grónské expedice sepsal.

Přednáška s názvem „Na lyžích napříč Grónskem“ začíná v Divadelním sále Společenského domu v 19 hodin. Vstupné je zcela zdarma, zájemci si budou moci zakoupit stejnojmennou knihu, kterou Zdeněk Lyčka na základě drsné grónské zkušenosti sepsal.

Hlavní pořadatel přednášky, Rudolf Kinc, upozorňuje, že některé záběry mohou být dramatické. Přednáška pana Lyčky se uskuteční za podpory Města NeratoviceSpolečenského domu Neratovice a sdružení Společně pro Neratovice (SpN). Mediálním partnerem akce je zpravodajský server mojeNera.cz.

Pan Lyčka se neratovickému publiku představí již podruhé, předloni vystoupil ve SpolDomě s přednáškou „Na kajaku z Prahy do Severního moře“, pojednávající o 16 dnů trvající cestě po hladině Vltavy a Labe z české metropole až za německý Hamburk, kde se Labe vlévá do moře.

O Grónsku:

  • druhý největší ostrov světa, leží na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu
  • geograficky je součástí Severní Ameriky, historicky, politicky a ekonomicky je však Grónsko spojené s Dánskem, i proto se na ostrově platí dánskou korunou
  • po rekordní Antarktidě se pyšní druhým největším ledovcem světa (místy tlustým až 3000 metrů), pokrývajícím přibližně 1,8 milionů kilometrů čtverečních
  • kdyby ledovec roztál, hladina světových oceánů stoupla o sedm metrů
  • na ostrově žije pouhých 56 tisíc obyvatel, 88 procent jsou grónští inuité

Neratovická přednáška Zdeňka Lyčky „Na kajaku z Prahy do Severního moře“

Sdílejte:

Komentáře